VIDICAL

VIDICAL jest coroczną wystawą kalendarzy i kart świąteczno-noworocznych. W wystawie biorą udział prace zgłoszone do Międzynarodowego Konkursu Kalendarzy i Kart Świąteczno-Noworocznych przez firmy lub osoby, biorące udział w procesie jej powstawania (zleceniodawcy, wydawcy, agencje reklamowe, projektanci, fotograficy, drukarnie itd.) lub posiadające zgodę właścicieli praw autorskich na ich wystawienie.

Celem VIDICALu jest promowanie tych prac, które możemy uznać za dzieła sztuki, stymulowanie wzrostu poziomu edytorskiego oraz zachęcanie wydawców do wykorzystywania kalendarzy i kart świątecznych jako medium do prezentacji twórczości nie tylko artystów znanych i uznanych, ale i debiutantów.

Prace nadesłane na Konkurs ocenia pięcio – sześcioosobowe Jury, składające się z grafika, fotografa i poligrafa. Skład Jury co roku się zmienia, lecz zawsze członkowie wybierani są ze środowiska profesjonalnie związanego ze sztuką.

Od początku istnienia Konkursu przewodniczącym Jury jest Stanisław Wieczorek, artysta grafik, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jury dokonuje wyboru najlepszych kart świąteczno-noworocznych i najlepszych kalendarzy w różnych kategoriach, przyznaje też nagrody specjalne np. za najlepsze fotografie, ilustracje, opracowanie graficzne, najwyższą jakość poligrafii itp.

VIDICAL jest imprezą typu non-profit. Nagrody i wyróżnienia mają wyłącznie charakter honorowy. Vidical nie korzysta z dotacji państwowych ani unijnych. Utrzymuje się dzięki wpłatom sponsorskim oraz opłatom wystawowym.

Ekipa VIDICAL

Prezes Zarządu > ZBIGNIEW PŁATEK
Dyrektor Artystyczny > ANDRZEJ ZABIELSKI
Organizacja Konkursu  > MICHAŁ GRABIEC

Vidical sp. z o.o.

tel./fax: +48 22 853 31 36
tel.: +48 22 780 40 89
email: biuro@vidical.com
www.vidical.com

Zespół

Zbigniew Płatek

Prezes Zarządu

Zbigniew Płatek jest prezesem zarządu VIDICAL od 1996 roku. Według niego kalendarz jest doskonałą formą promocji firmy, która go wydaje. Dzięki jego zaangażowaniu każdy kalendarz ma szansę zaistnieć dla szerszego audytorium, a najlepsze mogą przejść do historii.

Andrzej Zabielski

Dyrektor Artystyczny

Andrzej Zabielski – rocznik 1953 (ale z grudnia), absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

„W drugiej połowie lat 70. moja znajoma robiła dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Leszka Hołdanowicza. Tematem jej pracy był kalendarz dla jakiejś firmy (wtedy oczywiście państwowej) produkującej śruby, nakrętki czy inne metalowe wihajstry. Jej projekt zrobił na mnie wrażenie jak diabli. Komisji egzaminacyjnej również się podobał, bo oceniła go na „bardzo dobry”. Od tego czasu zacząłem inaczej patrzeć na kalendarze. Mając wyłącznie do czynienia z chłamem, jaki dostępny był na rynku, nie przypuszczałem nawet, że można to tak fajnie zrobić i że ten temat stwarza takie możliwości. Ale wtedy nie przypuszczałem nawet, że za około lat dwadzieścia zostanę jednym z większych specjalistów od kalendarzy w Polsce.”

Michał Grabiec

Organizacja konkursu
grabiec.m@vidical.com

Interesuję się wszystkim, co związane jest z komputerami i sztuką cyfrową. Uwielbiam pracować przy projektach takich jak VIDICAL. Pokazywanie świetnej grafiki to przyjemne zajęcie. Chciałbym, aby w przyszłości na Konkurs nadpływało więcej prac i to z całego świata. Kalendarze są esencją grafiki użytkowej. Nie mogą się znudzić przez cały rok. Dzięki nowym mediom staram się zaszczepić moją fascynację taką formą graficzną innym ludziom.  Vidical Facebook →