Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Kalendarzy miała miejsce w 1989 r. w Międzynarodowym Klubie Książki i Prasy na warszawskim Mokotowie,
przy ul. Dąbrowskiego. Pomysłodawcą zorganizowania wystawy był ówczesny dyrektor tej placówki, Tadeusz Borczak, a współorganizatorami – Biblioteka Narodowa oraz warszawska Akademia Sztuk Pięknych.

Rok 1989 był przełomowym w dziejach naszego kraju. I tak, w wyniku transformacji ustrojowej, pierwszy Przegląd odbył się jeszcze w PRL-u, drugi – już w III RP.

W 1996 r. planowana ósma edycja Przeglądu nie odbyła się. Po reorganizacji EMPiK-u, jego nowy Zarząd powołał firmę Vidical Sp. z o.o., w celu kontynuowania imprezy. Prezesem Zarządu Vidical Sp. z o.o. został Zbigniew Płatek, a dyrektorem artystycznym – Andrzej Zabielski.

W 1997 r. Ogólnopolski Przegląd Kalendarzy po rocznej przerwie wystartował pod nazwą „VIDICAL” w Muzeum Plakatu w warszawskim Wilanowie.

W 2001 r. organizatorzy zdecydowali się rozszerzyć ekspozycję o karty świąteczno-noworoczne.

W 2005 r., w związku z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej, Ogólnopolski Przegląd Kalendarzy staje się Międzynarodowym Konkursem Kalendarzy i Kart Świąteczno-Noworocznych VIDICAL. Od tej pory też wszystkie prace zgłoszone do Konkursu znajdują miejsce w powystawowym albumie oraz w archiwum elektronicznym.

Od 2006 r. autorem identyfikacji wizualnej każdej kolejnej edycji VIDICALu jest artysta grafik Janusz Golik (www).

„Kalendarze to skuteczny i tani sposób reklamy. Za kilkadziesiąt tysięcy złotych wydanych na przygotowanie i druk dostajemy przedmiot, który dzięki użyteczności i atrakcyjnej formie przyciąga uwagę przez cały rok. To niewiele w porównaniu z setkami tysięcy złotych, które wydajemy na kilkusekundowe spoty w radiu czy w telewizji”

Zbigniew Płatek

„VIDICAL to konkurs z wieloletnią tradycją. Głównym celem konkursu jest porównanie osiągnięć, podniesienie jakości prac oraz uhonorowanie zleceniodawców i twórców najlepiej posługujących się sztuką poligrafii, typografii, fotografii, ilustracji, grafiki użytkowej itp. Dodatkowym celem konkursu jest prezentacja jak największej ilości kalendarzy i kart świąteczno-noworocznych, które z początkiem nowego roku pojawiają się w Polsce i na świecie.”

Andrzej Zabielski

„Mój udział w konkursie stał się dla mnie taką małą prywatną tradycją. Co roku na przełomie grudnia i stycznia mam zaszczyt oglądać wszystkie zgłoszone prace. Nie brak wśród nich prac wyjątkowych, takich które na lata pozostają w pamięci. Nagrodzone prace to prace wybitne, kalendarze obok których nie można przejść obojętnie.”

prof. Stanisław Wieczorek