LISTA LAUREATÓW

VIII MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU KALENDARZY

i KART ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNYCH

VIDICAL 2012

W dniu 11 lutego 2012 r. w Muzeum Plakatu w warszawskim Wilanowie odbyło się posiedzenie Jury VIII Międzynarodowego Konkursu Kalendarzy i Kart Świąteczno-Noworocznych Vidical 2012.

W obradach uczestniczyli:

  • Profesor Stanisław Wieczorek (przewodniczący) – grafik, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, plakacista, twórca projektów graficznych książek i czasopism, malarz;
  • Waldemar Fydrych – historyk sztuki, inicjator i przywódca happenerskiego ruchu Pomarańczowa Alternatywa, pisarz, malarz, tworzy charakterystyczne prace z wizerunkami krasnoludków;
  • Andrzej Heidrich – grafik znany z projektów banknotów oraz poprawek godła heraldycznego Polski, bohater filmu dokumentalnego „Wielki człowiek małej grafiki”;
  • Profesor Wojciech Prażmowski – mistrz fotografii, prowadzi zajęcia w PWSTiF w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, uczestniczył w blisko 250 wystawach fotograficznych na całym świecie;
  • Andrzej Tomaszewski – typograf, redaktor i poligraf, autor artykułów poświęconych typografii, historii książki i drukarstwa w prasie drukarsko-wydawniczej, wielokrotnie nagradzany za projekty książek.

Z ramienia organizatorów obowiązki sekretarza Jury Konkursu pełnił Andrzej Zabielski, członek zarządu Vidical sp. z o.o. Członkowie Jury jednogłośnie wybrali na Przewodniczącego Jury
prof. Stanisława Wieczorka. Przewodniczący otrzymał pozwolenie na przyznanie Nagrody lub Wyróżnienia Przewodniczącego Jury według własnego uznania.

Ogółem oceniano 133 prace, w tym kalendarzy wieloplanszowych – 63, kalendarzy plakatowych – 8, kalendarzy zdzieraków – 14, kalendarzy innych – 35 oraz 13 kart świąteczno-noworocznych.

I. Jury przyznało:

GRAND PRIX – VIDICAL 2012

WYSTAWCA: TOFU
KATEGORIA: Kalendarz wieloplanszowy
TYTUŁ: „Wycinanka”
REALIZACJA: zleceniodawca: AMBER GOLD; wydawca: TOFU Studio; proj. graf., ilustracje, oprac. komp.: Iwona Duczmal/TOFU Studio; druk: Drukarnia NORMEX
(nr kat. 76a)

II. W kategorii KALENDARZ WIELOPLANSZOWY Jury przyznało złoty medal, dwa srebrne medale ex aequo, trzy brązowe medale ex aequo oraz dziewięć wyróżnień równorzędnych:

1. ZŁOTY MEDAL
WYSTAWCA: PKO BANK POLSKI SA
TYTUŁ: „PKO Bank Polski – wyłączny partner Planetarium”
REALIZACJA: zleceniodawca: PKO BP; proj. graf., oprac. komp.: DDB Warszawa; foto: STOCK GETTY IMAGES; ilustracje: STOCK GETTY IMAGES i Tomasz Łęczyński; druk: Drukarnia DRUKPOL
(nr kat. 59a)

2. SREBRNY MEDAL ex aequo
WYSTAWCA: MUZEUM NARODOWE ROLNICTWA i PRZEMYSŁU ROLNO-SPOŻYWCZEGO w SZRENIAWIE
TYTUŁ: „Wielkopolski kalendarz rolniczy 2012”
REALIZACJA: wydawca: MUZEUM NARODOWE ROLNICTWA i PRZEMYSŁU ROLNO-SPOŻYWCZEGO w Szreniawie; proj. graf., oprac. komp.: CHIGO DESIGN; foto: Maciej Fiszer; ilustracje: reprodukcje z „Księgi o gospodarstwie” Pietro de Crescenzi 1549 r.; druk: AN STUDIO
(nr kat. 52)

3. SREBRNY MEDAL ex aequo
WYSTAWCA: STUDIO REKLAMY „poPROstu”
TYTUŁ: „Energia potrzebna jest wszędzie”
REALIZACJA: zleceniodawca: TAURON Dystrybucja; wydawca, oprac. komp.: STUDIO REKLAMY „poPROstu”; proj. graf.: Maciej Bochużyński; foto: GETTY IMAGES/FLASH PRESS MEDIA
(nr kat. 74c)

4. BRĄZOWY MEDAL ex aequo
WYSTAWCA: EUROPAPIER-IMPAP Sp. z o.o.
TYTUŁ: „City”
REALIZACJA: zleceniodawca: EUROPAPIER-IMPAP; wydawca, ilustracje, oprac. komp., druk: JURCZYK DESIGN; proj. graf.: Izabela Jurczyk
(nr kat. 25)

5. BRĄZOWY MEDAL ex aequo
WYSTAWCA: GEDEON RICHTER Polska Sp. z o.o.
TYTUŁ: „110 lat Gedeon Richter”
REALIZACJA: zleceniodawca: GEDEON RICHTER; wydawca, proj. graf., oprac. komp., druk: KREACJA PRO; ilustracje: W. Świerzy, J. Skakun, M. Stawarski, N. Majewska, M. Wasilewski; K. Banach, J. Doszyń, M. Pawlicki, A. Pągowski, A. „Endo” Nowicka, M. Matecki
(nr kat. 29a)

6. BRĄZOWY MEDAL ex aequo
WYSTAWCA: TEATR POWSZECHNY im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
TYTUŁ: „Lech Majewski – Posters. Radom Theatre”
REALIZACJA: wydawca: TEATR POWSZECHNY im. Jana Kochanowskiego; proj. graf.: Lech Majewski; druk: PRINT MANAGEMENT Wojciech Pietrzak
(nr kat. 75)

7. Wyróżnienie
WYSTAWCA: Bank BPS
TYTUŁ: „Kobiecość Siatkówki”
REALIZACJA: zleceniodawca, wydawca: Bank BPS; proj. graf., oprac. komp.: DI LIBERO; foto: Arkadiusz Zbiżek; druk: MELLOW
(nr kat. 10)

8. Wyróżnienie
WYSTAWCA: DRUKARNIA AGPRESS
TYTUŁ: „Porta Fidei – drzwi płockie w Nowogrodzie Wielkim”
REALIZACJA: zleceniodawca: Katedra Sztuki Kościelnej KUL; wydawca: Katedra Sztuki Kościelnej KUL, Drukarnia AGPRESS; proj. graf., oprac. komp.: Tomasz Zieliński, foto: ks. Ryszard Knapiński; druk: Drukarnia AGPRESS
(nr kat. 21b)

9. Wyróżnienie
WYSTAWCA: JS/JG JOANNA STOGA & JULITA GIELZAK
TYTUŁ: „QI – fotografie rentgenowskie”
REALIZACJA: zleceniodawca: MDS CARDIO; wydawca: JS/JG; proj. graf., oprac. komp.: Julita Gielzak; foto: Joanna Stoga; ilustracje: stemple – Julita Gielzak; druk: INTER-CARD; współpraca przy obsłudze aparatów RTG – J. Mszański i R. Susser
(nr kat. 36a)

10. Wyróżnienie
WYSTAWCA: LEMON CAT Maja Smółko
TYTUŁ: „Afryka 2012”
REALIZACJA: zleceniodawca: CONSORTIA; wydawca: LEMON CAT; proj. graf., oprac. komp.: ASSANTE Witold Hyszko; foto: Maja Smółko; druk: FISCHER
(nr kat. 40)

11. Wyróżnienie
WYSTAWCA: ŁÓDŹ URZĄD MIASTA
TYTUŁ: „TOWN z miasta Łodzi 2012”
REALIZACJA: wydawca: URZĄD MIASTA ŁODZI; proj. graf., oprac. komp.: Jadwiga Makarewicz-Szczegłów; ilustracje: Daniel Zagórski; druk: Sudio-CTP-Drukarnia PASAŻ; redakcja: Piotr Szczegłów
(nr kat. 42a)

12. Wyróżnienie
WYSTAWCA: MAŁOPOLSKA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO SA
TYTUŁ: „Kalendarz autorski MARR – miasta świata”
REALIZACJA: wydawca : Małopolska Agencja Rozwoju
Regionalnego SA; proj. graf., oprac. kompozycji; Magister Lemur, foto;
Pracownicy MARR SA; druk: MM Druk Serwis
(nr kat. 44)

13. Wyróżnienie (ilustracje)
WYSTAWCA: MORSKI Studio Graficzne Sp. z o.o.
TYTUŁ: „25 lat szycia”
REALIZACJA: zleceniodawca: ARGOS Producent Odzieży Reklamowej; wydawca, proj. graf., oprac. komp.: MORSKI Studio Graficzne; ilustracje: Michał Stachowiak
(nr kat. 49)

14. Wyróżnienie
WYSTAWCA: PWS KONSTANTA SA
TYTUŁ: „Drzewa Objawień”
REALIZACJA: wydawca: PWS KONSTANTA; proj. graf., ilustracje: Jerzy Dmitruk; foto: Agencja Reklamowa „NOVUM”- Paweł Kozioł; oprac. komp.: Agencja Reklamowa „NOVUM”- Jarosław Wyrwa
(nr kat. 65a)

15. Wyróżnienie
WYSTAWCA: TOFU
TYTUŁ: „GRECJA”
REALIZACJA: zleceniodawca: AMBER GOLD; wydawca: TOFU Studio; proj. graf., ilustracje, oprac. komp.: Adam Chyliński/TOFU Studio; foto: Paweł Klein; druk: Drukarnia NORMEX; copywriter: Daniel Naborowski/TOFU Studio
(nr kat. 76b)

III. W kategorii KALENDARZ PLAKATOWY Jury przyznało trzy wyróżnienia:

1. Wyróżnienie
WYSTAWCA: GRAŻKA K. P. S. H. Zbigniew Kobalczyk
TYTUŁ: „Taylor Made Soul”
REALIZACJA: wydawca: K. P. S. H. GRAŻKA Dodatki krawieckie; proj. graf., oprac. komp.: Justyna Chorążak Studio; foto: Konrad Bąk; druk: PRINT EXTRA; kierownictwo produkcji: Paweł Owczarek i Jakub Kobalczyk
(nr kat. 33a)

2. Wyróżnienie
WYSTAWCA: PAPAJA STUDIO Adam Lis
TYTUŁ: „Kalendarz plakatowy 2012”
REALIZACJA: wydawca: PAPAJA STUDIO; proj. graf., oprac. komp.: Adam Lis; druk: COPYMARK
(nr kat. 56)

3. Wyróżnienie
WYSTAWCA: Paweł PIŁAT – VENEDI STUDIO
TYTUŁ: „Multicalendar 2012”
REALIZACJA: wydawca: Paweł Piłat – VENEDI STUDIO; proj. graf.: Paweł Piłat; druk: Marcin WILKOSZEWSKI
(nr kat. 58)

IV. W kategorii KALENDARZ ZDZIERAK Jury przyznało dwa wyróżnienia:

1. Wyróżnienie
WYSTAWCA: FOREST Studio Reklamy i Poligrafii Sp. z o.o.
TYTUŁ: „Amco”
REALIZACJA: zleceniodawca, proj. graf.: AMCO; wydawca, oprac. komp., druk: FOREST
(nr kat. 27d)

2. Wyróżnienie
WYSTAWCA: TOPCOLOR s.c. P. Cerkownik, L. Jankowska-Puzio
TYTUŁ: „12 cech Orlen Gaz”
REALIZACJA: zleceniodawca, wydawca: ORLEN GAZ Sp. z o.o.; proj. graf.: pomysłodawca – Agnieszka Woźniak (Orlen Gaz), projekt – Adam Dobosz (Topcolor); oprac. komp.: Adam Dobosz (Topcolor); druk: TOPCOLOR
(nr kat. 77b)

V. W kategorii KALENDARZE INNE Jury przyznało dwa medale i cztery wyróżnienia:

1. ZŁOTY MEDAL
WYSTAWCA: AARSLEFF PER POLSKA Sp. z o.o.
Kalendarz książkowy
TYTUŁ: „Tomek Sikora. Genius loci. Wilanów”
REALIZACJA: wydawca: PER AARSLEFF POLSKA, MUZEUM PAŁAC w WILANOWIE; proj. graf., oprac. komp.: Maciej Buszewicz; foto, ilustracje: Tomasz Sikora; druk: DIMOGRAF Bielsko-Biała
(nr kat. 1)

2. SREBRNY MEDAL
WYSTAWCA: EXPANSJA ADVERTISING Sp. z o.o.
Kalendarz inne
TYTUŁ: „White Box”
REALIZACJA: wydawca: EXPANSJA ADVERTISING; proj. graf., oprac. komp.: Maria Torbé; druk: WIELAND- Drukarnia; oprawa: ARKOCH
(nr kat. 26)

3. BRĄZOWY MEDAL
WYSTAWCA: MELANGE Co Kalendarz książkowy
TYTUŁ: „Dżentelmeni 2012 VI edycja”
REALIZACJA: wydawca: MELANGE Co; proj. graf., oprac. komp.: Agnieszka Skopińska; foto: Marta Wojtal; ilustracje: 100 osobowości; druk: FOOL COLORS; pomysłodawca: Patryk Wolski
(nr kat. 46)

4. Wyróżnienie
WYSTAWCA: EDICA SA Kalendarz książkowy
TYTUŁ: „Linia kalendarzy Partner”
REALIZACJA: wydawca, proj. graf., oprac. komp., druk: EDICA
(nr kat. 23b)

5. Wyróżnienie
WYSTAWCA: L’ORÉAL POLSKA Sp. z o.o.
Kalendarz kalendarz biurkowy
TYTUŁ: „Maybelline New York kalendarz 2012”
REALIZACJA: wydawca: Maybelline NEW YORK; proj. graf.: Maybelline New York Global Communication Team; foto: Kenneth Willardt; makijaże: Charlotte Willer, stylizacja: Patricia Field
(nr kat. 39b)

6. Wyróżnienie
WYSTAWCA: PREDICTIVE SOLUTIONS Sp. z o.o
Kalendarz biurkowy
TYTUŁ: „Flirt statystyki ze sztuką”
REALIZACJA: wydawca: PREDICTIVE SOLUTIONS: proj. graf., oprac. komp.: Małgorzata Dubowiak; ilustracje: Marzenna Dobrowolska; druk: KOLORY, SKLENIARZ
(nr kat. 63)

VI. W kategorii KARTA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNA Jury przyznało dwa wyróżnienia:

1. Wyróżnienie
WYSTAWCA: GRAFIKA AWANTGARDA
TYTUŁ: „HNY 2012”
REALIZACJA:wydawca, druk: awantgardedruk.pl; proj. graf., oprac. komp.: Agnieszka Ziemiszewska
(nr kat. 31)

2. Wyróżnienie
WYSTAWCA: BOOM – Bardzo Oryginalna Oferta Marketingowa
TYTUŁ: „Kryzysowa kartka świąteczna”
REALIZACJA: wydawca: BOOM; proj. graf.: Boom/6 SZPILEK s.c.; oprac. komp., druk: 6 SZPILEK
(nr kat. 13)

VII. W kategorii Jury przyznało następujące NAGRODY SPECJALNE:

1. Nagroda Specjalna Vidical 2012 za Najlepsze Fotografie w Kalendarzu
WYSTAWCA: Piotr STOKŁOSA Agencja Fotograficzno-Reklamowa „PHOTOGRAFIQ”
KATEGORIA: kalendarz wieloplanszowy
TYTUŁ: „… Ce Rêve Étrange et Pénétrant”
REALIZACJA: zleceniodawca: AMBASADA RP w PARYŻU; wydawca: AGENCJA FOTOGRAFICZNO-REKLAMOWA „PHOTOGRAFIQ”; proj. graf.: Marcin Mazan; foto, oprac. komp.: Piotr Stokłosa, PEACH PERFEKT; druk: UNIDRUK; stylizacja: Kamila Picz; włosy: Magdalena Tucholska, make up: Kasia Furtak, film: Michał Grzywacz
(nr kat. 73)

2. Nagroda Specjalna Vidical 2012 za Najlepszą Jakość Druku
WYSTAWCA: CZĘSTOCHOWA URZĄD MIASTA
KATEGORIA: kalendarz wieloplanszowy
TYTUŁ: „Urzędnicy 2012”
REALIZACJA: wydawca: Wydział Kultury, Promocji i Sportu URZĘDU MIASTA CZĘSTOCHOWY; proj. graf., oprac. komp.: Adam Markowski; foto: Piotr Dłubak; druk: OFFSET Druk, MEDIA Sp. z o.o. make-up: Kamila Misiak
(nr kat. 16)

3. Nagroda Specjalna Vidical 2012 za Najlepsze Ilustracje
WYSTAWCA: EDICA SA
KATEGORIA: kalendarz wieloplanszowy
TYTUŁ: „Let’s celebrate”
REALIZACJA: wydawca, oprac. komp., druk: EDICA; proj. graf., ilustracje: AVANTGARDE STUDIOS
(nr kat. 23a)

4. Nagroda Specjalna Vidical 2012 za Zestaw Kalendarzy Promujących Firmę
WYSTAWCA: STUDIO REKLAMY „poPROstu”
KATEGORIA: kalendarz wieloplanszowy, kalendarz zdzierak, kalendarz biurkowy, kalendarz książkowy
TYTUŁ: „Odpowiedzialna marka”
REALIZACJA: zleceniodawca: PKN ORLEN; proj. graf.: Joanna Frankowska-Leszczyńska/ poPROstu; proj. graf.: S.R. poPROstu
(nr kat. 74d, 74e. 74F, 74g)